1997-2024, 27 let na koncertních pódiích...

    

    Graffovo kvarteto patří mezi přední české soubory střední generace a navazuje na bohatou interpretační tradici české kvartetní školy. Soubor byl založen v roce 1997 a oceněn celou řadou laureátských titulů na mezinárodních soutěžích (Mezinárodní interpretační soutěž Beethovenův Hradec 1999; Mezinárodní soutěž komorních souborů ACT 2003 – Londýn, Velká Británie; Mezinárodní soutěž "Verfemte Musik" 2005 –Schwerin, Německo), za interpretaci kvartetů Leoše Janáčka pak obdržel dvakrát cenu Nadace Leoše Janáčka (2001, 2003). V roce 2005 získalo kvarteto zvláštní cenu francouzské asociace "Forum Voix Etouffés" a v roce 2008 prestižní Cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii a zařadilo se po bok držitelů této ceny, nejvýznamnějších českých komorních souborů.

     Na uměleckém růstu Graffova kvarteta se za dob jeho studií podíleli členové Janáčkova kvarteta (zvláště Prof. Adolf Sýkora), zásadním způsobem soubor umělecky ovlivnil Prof. Jerry Horner (člen slavného amerického Fine Arts Quartet), se kterým kvarteto spolupracovalo v letech 2006 až 2017. Kvarteto se rovněž opakovaně zúčastnilo řady mezinárodních kurzů komorní hudby, kde mělo možnost studovat pod vedením předních umělců. Byl to například Günter Pichler (Alban Berg Quartett, Vídeň), Norbert Brainin a Siegmund Nissel (Amadeus Quartet, Londýn), László Mezö (Bartók Quartet, Budapešť), Milan Škampa (Smetanovo kvarteto, Praha) a další.

    Graffovo kvarteto vystoupilo na stovkách koncertních pódií tří světadílů v rámci významných koncertních cyklů (Dvořákova síň pražského Rudolfina, Český spolek pro komorní hudbu; Besední dům v Brně, Spolek přátel hudby; Chicago Chamber Music Society, USA; Spivay Hall, Atlanta, USA; Leamington Music, Velká Británie atd. V poslední době se soubor představil také na mnoha významných hudebních festivalech, například na Pražském jaru, Varna Summer International Music Festival, Bratislavských hudobných slávnostech, Moravském podzimu, Janáček Brno, Concentus Moravie, Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka v Ostravě, Smetanově Litomyšli ad. Nahrávky souboru pořídily rozhlasové a televizní stanice nejen v Evropě, ale i v zámoří (Český, Slovenský, Chorvatský rozhlas, BBC, American Public Media, Česká televize, Tv NOE atd.). Graffovo kvarteto realizovalo rovněž nahrávky na CD, které opakovaně získaly titul "Nahrávka měsíce" na prestižním britském hudebním portálu MusicWeb International.

    Repertoár Graffova kvarteta obsáhl za 25 let činnosti kolem 150 děl komorní literatury, soubor spolupracoval ve větších komorních obsazeních s celou řadou významných umělců. Byli to například: Michio Otaki-klavír (USA), Grigorios Zamparas-klavír (USA), Jitka Čechová-klavír, Igor Ardašev-klavír, Jan Jiraský-klavír, Bohuslav Matoušek-viola, Josef Špaček-housle, viola, Kristina Fialová-viola, Jiří Bárta-violoncello, Petr Nouzovský-violoncello, James Campbell-klarinet (Kandada), Irvin Venyš-klarinet, Vlastimil Mareš-klarinet, Pražákovo kvarteto ad. Kvarteto je rovněž rezidenčním souborem uměleckého cyklu VOX IMAGINIS, který probíhá ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně. V rámci těchto hudebně-dramatických pořadů kvarteto spolupracovalo s celou řadou předních českých herců. Z nich můžeme jmenovat: Jitku Molavcovou, Marii Durnovou, Lubomíru Sonkovou, Alfreda Strejčka, Jana Kačera, Josefa Somra, Vladimíra Krátkého, Františka Derflera, Sašu Rašilova, Michala Bumbálka, Otakara Brouska ml., Ondřeje Brouska ad.

    Graffovo kvarteto uvedlo celou řadu světových premiér děl významných hudebních skladatelů a mnohé skladby byly souboru věnovány. V premiérách uvedl například díla Bohuslava Martinů, André Previna, Wernera Schulze, Jaroslava Krčka, Jiřího Pavlici, Milana Slimáčka, Miloše Štědroně ad.

Copyright © 2002-2024 GRAFFE QUARTET BRNO; Aktualizováno:březen 2024

Nepřehlédněte...

Cyklus VOX IMAGINIS 2024Srdečně zveme na koncerty hudebního cyklu VOX IMAGINIS 2024 v Brně věnované Roku české hudby.
Těšíme se na Vás!!!
Program:ZDE

GK na ČT ARTHerečka Kamila Janovičová a Graffovo kvarteto v dialogu hudby a slova v melodramatu Z. Geista o tragickém osudu neteře Gustava Mahlera, houslistky Almy Rosé. Sledujte ZDE

GK na TV NOEKoncert Graffova kvarteta natočila TV NOE. Sledujte ZDE